Please register to the site before you can sign for a list.
No account yet? Register
štvrtok, 14 marec 2013 09:10

Pitie perlivých nápojov a rakovina pažeráka

Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)

Časté pitie nápojov sýtených kysličníkom uhličitým vraj môže zvýšiť riziko rakoviny pažeráka, čo je choroba, ktorá má väčšinou fatálne dôsledky. K tomuto záveru dospela štúdia predložená na nedávnej konferencii odborníkov na rakovinu v New Orleanse; jej účastníci zopakovali, že na vznik rakoviny má vplyv to, čo ľudia jedia a pijú.

Tím indických vedcov zistil jasný vzťah medzi zvýšenou spotrebou sýtených nápojov v USA v posledných 50 rokoch a dokumentovaným nárastom rakoviny pažeráka. Z dát, ktoré získal od amerického ministerstva poľnohospodárstva, vyplýva, že spotreba nápojov sýtených kysličníkom uhličitým vzrástla od roku 1946 do roku 2000 o viac ako 450 percent. Počet prípadov rakoviny pažeráka sa u bielych amerických mužov zvýšil za posledných 25 rokov o viac ako 570 percent.

Rakovina pažeráka bola v roku 2003 diagnostikovaná u 13.900 amerických mužov a žien, z toho viac ako 10.000 boli muži. Podľa údajov americkej spoločnosti pre rakovinu väčšina z nich chorobe podľahla.

Počet prípadov rakoviny pažeráka údajne jasne kopíruje nárast spotreby sýtených nápojov. Vedci pripúšťajú, že to môže byť do určitej miery náhoda, a dodávajú, že tu hrajú rolu zrejme aj biologické základy. Perlivé nápoje vedú k rozširovaniu žalúdka, čo následne spôsobuje, že sa obsah žalúdka môže dostať do pažeráka (pálenie záhy, odborne reflux). Reflux potom vedie k rakovine pažeráka. Vedci vraj objavili podobné trendy aj v ďalších krajinách; kde spotreba sýtených nápojov prerástla určitú mieru, zvýšil sa počet prípadov rakoviny pažeráka.

Český onkológ Luboš Petruželka ČTK povedal, že rakovina pažeráka je menej častá a jej výskyt v Česku sa nezvyšuje. Vplyv na vznik zhubného nádoru hornej časti pažeráka má predovšetkým fajčenie a konzumácia alkoholu. Vývoj karcinómu v dolnej časti pažeráka je ovplyvňovaný skôr zložením stravy, nevhodné sú najmä údeniny a grilované mäso. V ČR nikto súvislosť medzi pitím sýtených nápojov a rakovinou zatiaľ neskúmal. Tiež hypotézu indických vedcov bude treba ešte overiť, dodal Petruželka.

Ďalšie štúdie zase preukázali potenciálny priaznivý účinok pitia kávy a ďalších nápojov obsahujúcich kofeín u ľudí s vysokým rizikom pečeňových problémov.Vedci z ústavu pre výskum cukrovky a ochorenia obličiek v Massachusetts testovali skupinu ľudí s vysokým rizikom pečeňových problémov. Zistili, že tí, ktorí konzumovali viac kofeínu, mali menej problémov s pečeňou. Do výskumu zapojili 5944 dospelých s vysokým rizikom poškodenia pečene kvôli nadmernej spotrebe alkoholu, prekonanej infekčnej žltačke, zaťaženie organizmu železom alebo obezite. Dodávajú však, že je potrebné pokračovať ďalej vo výskume.

Online podpora
LiveZilla Live Help