Please register to the site before you can sign for a list.
No account yet? Register
štvrtok, 14 marec 2013 09:08

Antibiotiká - zázračná medicína minulého storočia

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Antibiotika Antibiotika

Stále viac lekárov pochybuje o ich bezpečnosti. Spôsobujú viac a viac precitlivenosťou a ich účinok sa znižuje. Mnoho kmeňov baktérií si už vyvinulo voči antibiotikám imunitu, a tým odoláva liečbe. Odhaduje sa, že približne 20% chorôb, ku ktorým dochádza v nemocniciach, nereaguje na antibiotiká. Napr.len 10% stafylokokových infekcií, ku ktorým dochádza v nemocniciach, reaguje na penicilín.

Pôvodne boli antibiotiká veľmi účinné a boli používané len v prípade bezprostredného ohrozenia života. Tým zachránila mnoho ľudí, ktorí by inak zomreli. Rovnako zjednodušovali komplikované liečebné postupy. Počas doby bola ale zneužívaná častým predpisovaním a nepomýšľala sa na ďalší vývoj.Výsledok sa dostavil: väčšina kmeňov baktérií sa stala voči antibiotikám rezistentné. Začalo byť potrebné predpisovať väčšie dávky, takže sa antibiotiká začala vyrábať až 50x silnejší ako pôvodný prípravky.

Boli tiež vyvinuté nové druhy, ktoré si pred baktériami udržiavali akýsi náskok.A začarovaný kruh sa začal roztáčať. Objavujú sa stále nové a nové vedľajšie účinky, z ktorých najbežnejšie sú depresie a slabosť. V mnohých prípadoch sú dôsledky vedľajších účinkov horší ako pôvodný choroba.

Jedným z hlavných nevýhod antibiotík je to, že nerozoznávajú medzi spojencom a nepriateľom. Spolu s choroboplodnými baktériami ničí aj užitočné baktérie, ktoré v zažívacom trakte pomáhajú vstrebávať potravu a tvoriť určité vitamíny. Keď sú tieto užitočné baktérie potlačené, začínajú sa rozmáhať telesné kvasinky (Candida), ktoré má v sebe každý človek. Odhaduje sa, že 50% žien dostane po tetracyklínu alebo podobnom lieku pošvové infekcie, spôsobenú kvasinkami. Týka sa to aj mladých dievčat, ktorým sa na tvári vyskytlo niekoľko vyrážok a od svojho lekára dostanú tetracyklín. Z tohto dôvodu je pri užívaní antibiotík odporúča zvýšená konzumácia jogurtov. Jogurt a kefír dopĺňajú užitočné baktérie v zažívacom trakte. Ľudia s alergiami na mliečne výrobky môžu namiesto toho brať lactobacily v tabletkách.

Dnes už existuje viac ako 2000 druhov antibiotík. Ale stále viac lekárov používa antibiotiká len v najkrajnejších prípadoch a postupne sa ujíma myšlienka, že imunita môže byť zachovaná a posilnená uplatnením princípu biologickej výživy. Začíname sa opäť vracať k prírode, ako v medicíne, tak v dietológiu.

Online podpora
LiveZilla Live Help