Please register to the site before you can sign for a list.
No account yet? Register
streda, 13 marec 2013 21:10

Chýbajú nám minerály

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Zdrava strava Zdrava strava

Máte doma zviera ? Porovnajte si jeho stravu a vašu. Čia je zdravšia ? Ako ste na tom s vlasmi a zviera s chlpmi? Nepadá náhodou viac vlasov vám než chlpov jemu?

Laboratórne krysy dostávajú 29 minerálov. Ľudia však berú najviac 12 minerálov, pokiaľ ich vôbec berú.

Naše telo sa skladá zo 65 % vody a okolo 35 % minerálov. Minerály musíme telu stále dodávať, pretože ich vylučujeme potením, stolicou a močom. Na správnu funkciu nášho tela denne potrebujeme okolo 90 látok. Je to 70 minerálov, 16 vitamínov, 12 aminokyselín a 3 mastné kyseliny. Väčšina ľudí si myslí, že vitamín C stačí. Až 95 % zo všetkých minerálov v našom tele tvorí kalcium. Len pri jeho nedostatku môžeme dostať 147 chorôb.

Nedostatkom minerálov najviac trpí človek, lebo ich nemá v potrave. A pokiaľ si ich kúpi v lekárni, tak v zlej forme s malo vstrebaváteľnosťou. Chute na to či ono sú prejavom nedostatku minerálov a naše telo nás núti, aby sme mu ich dodali. Aj alkohol, kofeín, cukor, čokoláda a dokonca aj lieky spotrebovávajú veľa našich minerálov. Pokiaľ teda berieme lieky, minerály o to potrebujeme viac. Navyše naše telo nemôže jeden nedostatkový minerál nahradiť iným ani liekmi. Minerály musíme mať, a to v dostatočnom množstve.

Posledné výskumy pôdy sú alarmujúce. Môžeme jesť zeleninu celý deň a stále to bude málo, pretože v pôde nie je dosť minerálov. Poľnohospodári vedia, že zelenina si vyžaduje len 5 prvkov, aby získala objem. Každý rok hnoja a majú dobrú úrodu. Ale kde je ostatných 65 minerálov ? To je prvý problém pri hnojení. Druhý je ten, že hnojenie ničí pôdne baktérie, ktoré rozrušujú hlinu a pomáhajú vstrebať do rastlín jednotlivé prvky. Pretože je menej pôdnych baktérií, menej živín sa tak dostane do rastlín.

S minerálmi je to iné než s vitamínmi, aminokyselinami a mastnými kyselinami. Rastliny dokážu vyrobiť vitamíny, aminokyseliny a mastné kyseliny. Rastliny však nevedia vyrábať minerály. Preto je veľmi podstatné, na akej pôde pestujeme rastliny, zeleninu.

Je dokázané, že tajomstvo dlhovekosti, ktorá jednoznačne súvisí s minerálmi, závisí od toho, akú skladbu jedla jeme a aké vitamíny a minerály jedlo obsahuje. Zistilo sa, že práve dlhoveké národy žijú v prostredí, kde je vo vode rozpustene veľké množstvo minerálov.

Ak sa teda aj my chceme tešiť zo zdravia, nemali by sme zabúdať nielen na vitamíny, ale ani na minerály.

(iva)

Online podpora
LiveZilla Live Help